Jinde by politik odstoupil

13. 4. 2012  |  Aktuálně

pravo_logo.jpg

Zpráva o zadržení několika osob v kauze ProMoPro má potenciál stát se dalším smutným mementem morálního úpadku současné politiky. V sázce není jen více než polovina z 550 milionů, které byly různými podivnými způsoby prohospodařeny během českého předsednictví, přičemž část záhadně „doputovala“ na bankovní konta v Rakousku, ale především otázka politické odpovědnosti.

Jsou to bývalí podřízení tehdejšího ministra pro evropské záležitosti a současného ministra obrany Alexandra Vondry, kdož se na vypsání podivných zakázek podíleli. Osobně si přeji, aby se ukázalo, že Alexandr Vondra nakonec neměl s těmito podivnými machinacemi nic společného. Politické odpovědnosti se přesto v jeho případě nelze vyhnout.

V západoevropské zemi se silnou demokratickou tradicí by v takovémto případě při sebemenším náznaku nesrovnalostí tohoto druhu dotyčný vysoce postavený politik přijal politickou odpovědnost a odstoupil. Politická odpovědnost Alexandra Vondry v souvislosti s kauzou ProMoPro je nezpochybnitelná.

Současná vládní koalice se nám často snaží vnucovat, že veškeré naše problémy se dají vyřešit dosažením vyrovnaného státního rozpočtu a jako odstrašující příklad vzývá současné Řecko. Bohužel ve světle bezpočtu afér, které vládou premiéra Nečase od samotného počátku zmítají, nezazní celé varování v případě řeckého scénáře, a to všudypřítomná korupce a nezodpovědné nakládání s prostředky daňových poplatníků, které napomohly Řecku zlomit vaz. Boj proti korupci v podání současné vlády může ve světle nejnemyslitelnějších afér, včetně zmiňované kauzy ProMoPro, vzbuzovat nanejvýš lehký úsměv na rtech.

Ministr Vondra by si možná měl vzpomenout na svá disidentská léta, kdy se zasazoval o změnu politického systému v naší zemi a hlavně o zaručení odpovědnosti volených politiků vůči voličům. Kauza ProMoPro, ať už její vyšetřování dopadne jakkoliv, jasně volá po odvaze tuto politickou odpovědnost přijmout.

publikováno 13. 4. 2012 v deníku Právo

Komentáře
Kalendář akcí

Tiskové zprávy

4. 12. 2012

O Gripenech měl stát jednat dávno, stejně jako o dalších nákupech na ministerstvu obrany

Včerejší oznámení o pokroku v jednáních se Švédskem o prodloužení pronájmu stíhacích strojů JAS-39 Gripen se jeví jako pozitivní zpráva. Ve výsledku je však nutné se ptát, nakolik tato jednání ovlivnily průtahy v zahájení rozhovorů o konečné ceně a také jaký vliv na výslednou podobu obchodu budou mít personální rošády v čele resortu obrany.

27. 11. 2012

Ministr obrany Vondra musí vysvětlit podivný nákup letounů CASA

Kabinet premiéra Mirka Topolánka podle nejnovějších informací rozhodl o nákupu kontroverzních letadel CASA pro Armádu České republiky, aniž by věděl, za jakou částku je zprostředkovatelská firma Omnipol pořídila. Smlouva, na jejímž základě vláda rozhodovala, obsahovala pouze začerněnou částku. Český stát, zdá se, tak zaplatil za letadla Omnipolu 3,5 miliardy korun, i když firma stroje pořídila podstatně levněji.

20. 11. 2012

Vyhazování peněz oknem na obraně nekončí!

Ministerstvo obrany ještě nesplatilo nákupy obrněnců z minulých let a už chystá nákup dalších třiceti vozů nových.