Namísto neofašistů zatkla policie pokojné demonstranty

2. 5. 2007  |  Aktuálně

Mladí sociální demokratéAktuálně - interpelace na ministra Langra

Ve frašku se změnil zásah policie při prvomájovém průvodu neofašistů v Praze. Organizace Národní sjednocení a Vlastenecká fronta pochodovaly přes most Legií před velvyslanectví Spojených států.

Na schodech na Střelecký ostrov pokojně stála skupinka Mladých sociálních demokratů, která tak chtěla vyjádřit svůj nesouhlas a znepokojení nad opětovným růstem nenávistných ideologií. Tato skupinka byla nejdříve neofašisty brutálně napadena, čemuž na místě přítomná jednotka Policie ČR nezabránila, a poté byli všichni přítomní Mladí sociální demokraté zatčeni a převezeni na celu předběžného zadržení. Během zadržení na policejní stanici byli nuceni se vysvléknout donaha a jinak ponižováni. Propuštěni byli až po několika hodinách.

V Brně byla obdobná demonstrace extremistů nejprve zakázána, a poté rozehnána. Pražská policie nejenže zákrok profesionálně nezvládla a extremistům spíše poskytovala ochranu a "prorážela cestu", ale navíc pozatýkala ty, kteří se ničeho nedopustili. Lze jen doufat, že odpovědné orgány situaci důkladně vyšetří a vyvodí z tohoto nepovedeného zásahu příslušnou personální zodpovědnost. Otázkou zůstává, kolik dalších takovýchto excesů ještě potřebujeme, než naše policie a její vedení naleznou odvahu razantně zasahovat proti jakýmkoliv projevům sympatií k fašistické či nacistické ideologii.

V příloze naleznete otevřený dopis MSD ministrovi vnitra.

Vyjádření předsedy Mladých sociálních demokratů Petra Dolínka pro server iHNned.cz

Už na Střeleckém ostrově se proti nim postavila třicítka mladých sociálních demokratů. "Nemůžeme dopustit aby tito rasisté zneužívali Svátek práce," brojil šéf juniorské filiálky ČSSD Petr Dolínek. Neměli ale akci ohlášenou, a skončili v policejní cele v Bartolomějské. Tam pak podle Dolínka došlo k šikaně. "Policisté každého z nás přinutili úplně se svléknout a před všemi dělat dřepy," řekl Dolínek. Mluvčí pražské policie Iva Knolová pouze konstatovala: "Policisté jsou oprávněni udělat osobní prohlídku."

Přílohy

Galerie

Komentáře

počet příspěvků: 13, poslední 16. 5. 2007 13:23:30

16. 5. 2007 13:23:30 judo trestni oznameni
8. 5. 2007 13:31:25 John Nacionalisti?
5. 5. 2007 01:10:09 Mirek reakce
4. 5. 2007 19:41:34 Joska Tiskové prohlášení...
4. 5. 2007 19:28:48 Johan_Cruyff ...Kalendář akcí

Tiskové zprávy

26. 10. 2016

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka k ocenění Jířího Bradyho

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka k ocenění pana Jiřího Bradyho za celoživotní postoje:

16. 11. 2015

Kondolence Jana Hamáčka rodinám obětí teroristických útoků ve Francii

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček zaslal kondolenční dopis předsedovi Národního shromáždění Francouzské republiky panu Claudu Bartolonemu. Odsoudil v něm teroristické útoky a vyjádřil úpřímnou soustrast rodinám obětí.

4. 11. 2015

Kondolence předsedy PSP ČR rodinám obětí letecké tragédie

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček zaslal kondolenční dopis předsedovi Státní dumy Federálního shromáždění Ruské Federace Sergeji Jevgenjeviči Naryškinovi. Vyjádřil v něm zármutek nad zmařením mnoha lidských životů při tragickém leteckém neštěstí.