Jak omezíme kamiony?

Ministerstvo dopravy připravilo změnu zákona o pozemních komunikacích, která má obsahovat několik podstatných skutečností zjednodušujících omezování využívání silnic nižších tříd kamionovým tranzitem. Předně by měl zákon zpřesnit definici silnic, které lze k tranzitu využívat. Současně by mělo dojít k výraznému posílení role Policie ČR, jejíž stanovisko je v současné době pouze doporučující a příslušný pověřený odbor dopravy se jím nemusí řídit. Stanovisko policie by mělo být rozhodující a obecně se po debatách s představiteli policie očekává, že v naprosté většině případů bude podporovat omezení tranzitujících vozidel.


Již současná legislativní úprava umožňuje omezovat kamionový tranzit. Záleží však na vůli pověřených obecních úřadů, respektive odborů dopravy a ochotě ministerstva dopravy balancovat na hraně zákona. Zákon totiž považuje za možné omezování kamionů pouze tehdy, pokud technický stav vozovky neodpovídá vzniklé zátěži a zároveň předpokládá, že silnice jsou udržovány na takové úrovni, aby k omezování tonáže z důvodů špatného technického stavu nedocházelo.Kalendář akcí

Tiskové zprávy

4. 7. 2017

Jan Hamáček se chystá na summit Iniciativy tří moří za účasti prezidenta USA D. Trumpa

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček bude ve čtvrtek 6. července zastupovat Českou republiku na summitu Iniciativy tří moří, který se koná ve Varšavě za účasti prezidenta USA Donalda Trumpa.

23. 6. 2017

Jan Hamáček: Mladá Boleslav by se měla dočkat odlehčení v dopravě

Tisková zpráva, 23. 6. 2017

Nevyhovující komunikace, které jsou nyní příčinou kolon v Mladé Boleslavi, by se měly dočkat tolik potřebného dalšího rozšíření nebo modernizace. Stejně tak by mělo dojít k rekonstrukci či výstavbě objízdných tras páteřních komunikaci v majetku kraje. Dnes se na tom shodli na schůzce, kterou inicioval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, zástupci ekonomických ministerstev, mladoboleslavští i krajští zastupitelé včetně ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho nebo radního pro dopravu Středočeského kraje Františka Petrtýla. „Chceme odlehčit dopravě, nynější komunikace již nevyhovují,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD), který byl do Sněmovny zvolen právě za Mladoboleslavsko.

26. 10. 2016

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka k ocenění Jířího Bradyho

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka k ocenění pana Jiřího Bradyho za celoživotní postoje: