Jste zde

Jan Hamáček: Rád bych postavil ČSSD na nohy

Místopředseda ČSSD a Sněmovny Jan Hamáček (39) se bude na mimořádném sjezdu v únoru ucházet o post předsedy soc. dem. Hamáčka k tomu včera vybídli jeho spolustraníci na okresní konferenci v Mladé Boleslavi. Nominaci přijal, jak řekl v rozhovoru pro Právo.

Proč jste se rozhodl kandidovat na šéfa ČSSD? Byl jste coby místopředseda členem vedení strany od roku 2015, podle některých vašich kolegů nesete také spoluodpovědnost za říjnovou volební porážku.
Já o té věci diskutoval se členy soc. dem. v rámci domovské organizace, to znamená v Mladé Boleslavi. Hovořil jsem samozřejmě i se členy mimo okres. Rozhodl jsem se nominaci přijmout, protože chci postavit ČSSD na nohy, chci, abychom byli silou, která pozitivně ovlivňuje život v ČR. Soc. dem. mi za tu dobu, co jsem jejím členem, hodně dala, teď přišel čas to splatit. Samozřejmě za předpokladu, že o to soc. dem. bude stát.
Cítíte spoluodpovědnost za ten debakl ve volbách, nebo jak vnímáte svou roli v uplynulých letech? Proč byste měl přinést nyní něco nového?
Byl jsem členem vedení soc. dem., to je pravda. Nechci komentovat, jak probíhala jednání nejužšího vedení. Zaznívaly tam různé názory. Nicméně vždy se rozhodovalo v hlasování a rozhodnutí, které padlo, jsme pak všichni členové grémia drželi. Jsem přesvědčen, že mám ČSSD co nabídnout. Vedl jsem Sněmovnu, jsem schopen vést politická jednání. Sněmovna je hlavně o konsenzu, o debatě. Mám pocit, že ty čtyři roky se mi tuto atmosféru přinést dařilo, nyní tyto schopnosti nabízím celé soc. dem.
ČSSD je rozhádaná, rozdrobená. Vy se domníváte, že ji spojíte?
Není čas na to, abychom si vyčítali, co kdo kdy komu udělal. Pokud chceme soc. dem. vrátit k růstu a získat voliče, kteří od nás odešli, tak musíme táhnout za jeden provaz. Očekávám, že to bude hlavní sdělení únorového sjezdu.
Úřadující šéf Milan Chovanec, ale i platforma Zachraňme ČSSD, za kterou stojí bývalí hejtmani Hašek a Zimola, chtějí volit předsedu v celostranickém referendu. Do toho byste šel?
Sjezd je suverén, může se rozhodnout podle svého uvážení. V rámci soc. dem. jsme tuto debatu vedli v ústředním výkonném výboru. Rozhodovali jsme se mezi dvěma alternativami: buď sjezd co nejrychleji, po tom volala členská základna, ale znamená to, že nestihneme přímou volbu, nebo sjezd odložit na duben či květen a jít do přímé volby. Na ÚVV se rozhodlo, že strana chce sjezd co nejrychleji, tudíž se sejdeme 18. února. Ale na sjezdu jsou otevřené všechny možnosti. Pokud by rozhodl o volbě předsedy jinou cestou, tak je to nová situace a všichni aktéři by museli zvážit, jak se k tomu postavit.
Takže byste v referendu možná nekandidoval?
O tom nechci spekulovat, taková situace není na stole. Kandidaturu oznamuji v rámci pravidel, která nyní platí rozhodnutím ÚVV.
Máte představu, kdo by měl sedět v týmu vašich místopředsedů? Kandidovat chtějí poslanec Jaroslav Foldyna, šéf jihočeské ČSSD Jiří Zimola či pardubický hejtman Martin Netolický.
Rozhodně nebudu přicházet s žádnými seznamy. Je to o tom, jak se k tomu postaví krajské organizace. Nové vedení potom vybere sjezd ČSSD. Doba je taková, že je potřeba táhnout za jeden provaz. Rozhodně nikoho z diskuse nevylučovat.
Není vaše rozhodnutí kandidovat reakcí na založení platformy Zachraňme ČSSD?
Takováto rozhodnutí se nedělají přes noc. Já o tom uvažuji od podzimu, byl jsem několika členy ČSSD ke kandidatuře vybízen už na podzim. Ale já říkal, že chci nejdříve znát názor své domovské organizace. Impulzem nebylo představení platformy, ale rozhodnutí mé domovské organizace mě podpořit.
Jak se stavíte k menšinové vládě ANO? Měla by ji ČSSD ve druhém pokusu podpořit?
Pokud vláda nezíská důvěru 10. ledna, tak bude zahájeno nové jednání. Mám za to, že by nové vedení ČSSD mělo k tomu jednání mít mandát sjezdu. Tedy pokud sjezd rozhodne, že nové vedení má ta jednání vést, tak by je vést mělo. Nicméně stejně jako v Německu bych stál o to, aby výsledek jednání byl předložen k posouzení členské základně.
Je potřeba táhnout za jeden provaz. Rozhodně nikoho z diskuse nevylučovat

Další články

Že by ministerstvo obrany už konečně začalo nakupovat a modernizovat?

Česká armáda je díky výkonům našich vojáků vysoce hodnocena doma i v zahraničí, bohužel jsou tito profesionálové často nuceni používat zastaralou techniku, která pamatuje „nejlepší roky“ Varšavské smlouvy. 

Radek Vondráček stanovil Jana Hamáčka prvním místopředsedou PS PČR

Nově zvolený šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček stanoví statutárním místopředsedou svého předchůdce – Jana Hamáčka z ČSSD. Podle svých slov si jej vybral na základě odbornosti a zkušeností. Informovala o tom Česká televize zde.

Rozhovor pro Právo

Jan Hamáček v rozhovoru pro Právo mluvil o jednáních s ANO o případné vládní spolupráci.