Aliance na rozcestí? Jakou čeká NATO budoucnost po summitu v Chicagu

2. 5. 2012

thn-m0240705b_chicago2012.jpg

Je už tak trochu klišé opakovat, že se Severoatlantická aliance nachází na rozcestí. Toto klišé je nicméně do značné míry pravdivé a je částečně i důvodem, proč je pozornost světové veřejnosti upřena k nadcházejícímu summitu NATO v americkém Chicagu. Dá se jen těžko předpokládat, že tento summit bude něčím přelomovým, tak jako tomu bylo v případě lisabonského setkání Aliance.

celý článek

Ministr Schwarzenberg by měl urychleně vysvětlit záměr uzavřít další české ambasády

15. 7. 2011

thn-vlajka_cr__192x128_.jpg

Z aktuálních výroků ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga vyplývá, že Česká republika bude v blízké budoucnosti uzavírat další česká velvyslanectví, tentokráte se to bude zřejmě týkat Evropy. Důvodem jsou údajně další rozpočtové škrty v rozpočtu ministerstva zahraničí. Oceňuji, že ministr Schwarzenberg shledal, že „je to blbý“ a pevně věřím, že k tomuto kroku nakonec nepřistoupí. Důvodů je hned několik.
celý článek

Don’t let Belarus become a cold case again

11. 4. 2011

thn-2272947.jpg

 

Last December, the violent crackdown by security forces on demonstrators in the Belarusian capital of Minsk, who protested alleged vote rigging, dispelled any hope of a political thaw in the country.

 

Quickly gone were Belarusian President Alexander Lukashenko’s promises of loosening his iron grip on the Belarusian society in exchange for improved economic ties with the West as  Lukashenko made it unequivocally clear that he would not tolerate any challenge to his rule. Lukashenko once again showed his true colours and that he fully deserved the ignominious title of the Europe's last dictator. 

celý článek

A Bitter New Europe: Still Afraid of Its Own Shadow?

26. 5. 2010

More than ten years since their accession into NATO and five years since becoming members of the European Union, Central and East European (CEE) countries still remain in the grips of their pathological sense of insecurity. Since September 2009 when President Obama made a daring move to scrap his predecessor’s plans to build missile defense installations in the Czech Republic and Poland, barrages of criticism have been heaped on the new US administration for forsaking the region. The missile defense controversy has reminded us of chronic anxieties, which still lurk in the minds of some of the prominent thinkers and politicians in former communist countries in Europe.

celý článek

Evropa potřebuje novou bezpečnostní architekturu

4. 2. 2009

(vydáno jako Mehr Sicherheit von Vancouver bis Wladiwostok v Süddeutsche Zeitung 4. 2. 2009)

Česká republika, stejně jako ostatní postkomunistické státy střední Evropy, se v devadesátých letech rozhodla pro zajištění své bezpečnosti zvolit princip kolektivní obrany, a to vstupem do NATO. V dané době to byla jediná možná a smysluplná alternativa. Členství v alianci dalo občanům nových demokracií pocit jistoty a bezpečí.

celý článek

Nesnadný úkol

19. 1. 2009

Současný konflikt v Gaze potvrdil dlouholetou zkušenost. Nastupující předsednická země EU může mít své plány a být na předsednictví sebelépe teoreticky připravená, ale krize obdobných rozměrů, jako je momentálně v Gaze, odsouvá jakékoli koncepce do pozadí. Vyhlídky na uzavření dlouhodobého příměří, u kterého by Česká republika mohla asistovat, se však v současné chvíli blíží nule.

celý článek

Proč jsem hlasoval pro vyslání našich vojáků do Afghánistánu

3. 5. 2008

thn-blok.jpg

Jsem jedním z dvanácti sociálnědemokratických poslanců, kteří hlasovali pro vyslání speciálních sil ministerstva obrany do operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. Naše hlasy pomohly vládě tuto misi prosadit. Na svůj postoj jsem nyní poměrně často tázán. Důvodů, které mne k souhlasu s vysláním vojsk vedly, je několik, zde uvádím alespoň tři, které považuji za stěžejní.

celý článek

Kosovo - k čemu máme parlament?

30. 3. 2008

V případě, že ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg předloží vládě na jejím středečním zasedání návrh postoje České republiky k otázce Kosova, zásadním způsobem poruší usnesení zahraničního výboru, které bylo přijato 16. ledna 2008. V něm jsme ministra zahraničních věcí jednomyslně požádali, aby ještě před projednáním ve vládě s námi postoj ČR konzultoval.

celý článek

Albánský triumf

19. 2. 2008

AlbaniaV neděli 17. února vyhlásila srbská provincie Kosovo nezávislost. Byl to dlouho očekávaný krok a otázka tedy nebyla zda, ale kdy. Shodou okolností jsem v tu dobu byl na pracovní návštěvě Makedonie a na vlastní oči jsem mohl sledovat nadšenou reakci tamní početné albánské menšiny. Hlavní město Skopje zaplnila auta s albánskými vlajkami, město osvítily ohňostroje, do vzduchu se pálily oslavné salvy.

celý článek

EXPO 2010 - jak se chystá ČR?

31. 12. 2007

SHGServer iDnes informoval o výběru generálního komisaře pro přípravu účasti ČR na výstavě EXPO 2010. V článku zmiňuje mou interpelaci na ministra Schwarzenberga, kterou jsem podal koncem září.

celý článekKalendář akcí

Tiskové zprávy

4. 7. 2017

Jan Hamáček se chystá na summit Iniciativy tří moří za účasti prezidenta USA D. Trumpa

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček bude ve čtvrtek 6. července zastupovat Českou republiku na summitu Iniciativy tří moří, který se koná ve Varšavě za účasti prezidenta USA Donalda Trumpa.

23. 6. 2017

Jan Hamáček: Mladá Boleslav by se měla dočkat odlehčení v dopravě

Tisková zpráva, 23. 6. 2017

Nevyhovující komunikace, které jsou nyní příčinou kolon v Mladé Boleslavi, by se měly dočkat tolik potřebného dalšího rozšíření nebo modernizace. Stejně tak by mělo dojít k rekonstrukci či výstavbě objízdných tras páteřních komunikaci v majetku kraje. Dnes se na tom shodli na schůzce, kterou inicioval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, zástupci ekonomických ministerstev, mladoboleslavští i krajští zastupitelé včetně ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho nebo radního pro dopravu Středočeského kraje Františka Petrtýla. „Chceme odlehčit dopravě, nynější komunikace již nevyhovují,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD), který byl do Sněmovny zvolen právě za Mladoboleslavsko.

26. 10. 2016

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka k ocenění Jířího Bradyho

Vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka k ocenění pana Jiřího Bradyho za celoživotní postoje: